KUUSAMO AGILITY CUP

 

KUUSAMO CUP 2.osakilpailu 1.8.2018

Tuomarina Eveliina Väisänen
 
           
*) Kyseinen koirakko osallistuu vaativamman luokan cup-kisaan, ei palkita alemmassa luokassa.       
**) Kesällä 2018 vauhtiradan cupiin on laskettu mukaan myös lapsiryhmän osallistujat koiran taitotasosta riippumatta.  
     
 
VAUHTIRATA
Ihanneaika 27s
 
Sija/Koirakko/Aika/Aikavirhe/Ratavirheet/Tulos/Cup-pisteet 
 
1. Anne-Mari Määttä ja keskikokoinen villakoira Oho/10,89s/-16,11s/0/TULOS 0/Cup 8p.
**) 2. Oula Anttila ja australianpaimenkoira Halla/14,95s/-12,05s/0/TULOS 0/Cup 4p.
**) 3. Sofi Korva ja parsonrussellinterrieri Nyytti/16,58s/-10,42s/5/TULOS 5/Cup 3p.
**) 4. Unna Anttila ja shetlanninlammaskoira Tähti/18,37s/-8,63s/5/TULOS 5/Cup 2p.
5. Tiia Posio ja labradorinnoutaja Toma/19,05s/-7,95/10/TULOS 10/Cup 1p.
*) Johanna Heinoja ja parsonrussellinterrieri Una/13,56s/-13,44s/0/TULOS 0/Cup -
*) Katja Alatalo ja kääpiösnautseri Konna/17,07s/-9,93s/5/TULOS 5/Cup -
*) Sari Kallio ja keskikokoinen villakoira Rita/13,08s/-13,92s/0/TULOS 0/Cup -
 
 
MÖLLIRATA
Ihanneaika 55s
 
Sija/Koirakko/Aika/Aikavirhe/Ratavirheet/Tulos/Cup-pisteet 
 
Minit
1. Katja Alatalo ja kääpiösnautseri Konna/41,0s/-14s/10/TULOS 10/Cup 5p.
- Anne-Mari Määttä ja keskikokoinen villakoira Oho/HYL (säkäluokka medi)
 
Medit
- Sari Kallio ja keskikokoinen villakoira Rita/HYL
 
Pikkumaxit
*) Mari Anttila ja lapinporokoira Pihka/29,21s/-25,79s/0/TULOS 0/ Cup -
 
Maxit
1. Anni Mettälä ja siperianhusky Era/32,72s/-22,28s/5/TULOS 5/Cup 5p.
 
 
KISAAVAT
Ihanneaika 70s
 
Minit
1. Anni Mettälä ja lunnikoira Nakki/89,41s/+19,41s/10/TULOS 29,41/Cup 5p.
2. Johanna Heinoja ja parsonrussellinterrieri Una/135,28s +aikatas. 4s/+69,28s/10/TULOS 79,28/Cup 4p.
- Anne-Mari Määttä ja parsonrussellinterrieri Piika/HYL
 
Pikkumaxit
1. Tiia Posio ja monirotuinen Cindy/73,4s +aikatas. 4s/+7,4s/5/TULOS 12,4/Cup 5p.
 
Maxit
1. Riitta Törmänen ja tsekinpaimenkoira Ruuti/68,18s/-1,82s/10/TULOS 10/Cup 5p.
- Anni Mettälä ja siperianhusky Huuru/HYL
 
 
KUUSAMO CUP KILPAILUT 2018 TILANNE KAHDEN OSAKILPAILUN JÄLKEEN:
 
Vauhtirata, kaikki
1. Anne-Mari Määttä ja keskikokoinen villakoira Oho 12p.
2. Kaisa Jauhiainen ja shetlanninlammaskoira Pelé 8p.
3. Sofi Korva ja parsonrussellinterrieri Nyytti 6p. 
4. Oula Anttila ja australianpaimenkoira Halla 4p.
5. Tessa Kokkonen ja espanjanvesikoira Pinna 2p.
5. Tiia Posio ja labradorinnoutaja Toma 2p. 
5. Unna Anttila ja shetlanninlammaskoira Tähti 2p.
 
Möllit
 Minit
1. Katja Alatalo ja kääpiösnautseri Konna 9p. 
2. Raija Heikkala ja kääpiövillakoira Rio 5p. 
 
Medit
1. Sari Kallio ja keskikokoinen villakoira Rita 5p. 
 
Pikkumaxit
1. Tiia Posio ja karjalankarhukoira Fanny 8p.
 
Maxit
1. Paula Korpela ja monirotuinen Kerttu 5p. 
1. Anni Mettälä ja siperianhusky Era 5p.
 
Kisaavat 
 Minit
1. Anne-Mari Määttä ja parsonrussellinterrieri Piika 5p.
1. Anni Mettälä ja lunnikoira Nakki 5p.
3. Johanna Heinoja ja parsonrussellinterrieri Una 4p. 
 
Medit
1. Marita Heikkala ja keskikokoinen villakoira Loki 5p.
 
Pikkumaksit
1. Tiia Posio ja monirotuinen Cindy 10p.
 
Maksit
1. Riitta Törmänen ja tsekinpaimenkoira Ruuti 5p.

 

 

Agilityn epäviralliset kilpailut, Kuusamo Cup 2018, 1. osakilpailu 27.6.2018          
*) Kyseinen koirakko osallistuu vaativamman luokan cup-kisaan, ei palkita alemmassa luokassa.       
**) Kesällä 2018 vauhtiradan cupiin on laskettu mukaan myös lapsiryhmän osallistujat koiran taitotasosta riippumatta.  
                   
VAUHTIRATA Tuomari: Sari Kumpuniemi            
Luokka: Vauhtirata Säkäryhmä: Kaikki       Ihanneaika:  20 sekuntia
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet
1. Pele shetlanninlammaskoira Kaisa Jauhiainen KOIKO 9,34 -10,66 0 -10,66 8
2. Oho keskikokoinen villakoira Anne-Mari Määttä KOIKO 10,60 -9,4 0 -9,4 4
3. Nyytti parsonrusselllinterrieri Sofi Korva ** KOIKO 10,66 -9,34 0 -9,34 3
4. Pinna espanjanvesikoira Tessa Kokkonen KOIKO 12,31 -7,69 0 -7,69 2
5. Toma labradorinnoutaja Tiia Posio KOIKO 15,46 -4,54 10 10 1
* Rita keskikokoinen villakoira Sari Kallio KOIKO 11,9 -8,1 0 -8,1  
* Rio kääpiövillakoira Raija Heikkala KOIKO 10,04 -9,96 0 -9,96  
* Konna kääpiösnautseri Katja Alatalo KOIKO 12,12 -7,88 0 -7,88  
* Kerttu x-rotuinen Paula Korpela KOIKO hyl hyl hyl hyl -
                   
MÖLLIT Tuomari: Sari Kumpuniemi            
Luokka: Möllit   Säkäryhmä: Mini       Ihanneaika:  60 sekuntia
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet
1. Rio kääpiövillakoira Raija Heikkala KOIKO 25,28 -34,72 5 5,00 5
2. Konna kääpiösnautseri Katja Alatalo KOIKO 37,32 -22,68 20 20,00 4
- Xion shetlanninlammaskoira Vappu Takala (säkäluokka medi) 17,66 -42,34 0 -42,34 -
                   
Luokka: Möllit   Säkäryhmä: Medi       Ihanneaika:  60 sekuntia
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet
1. Rita keskikokoinen villakoira Sari Kallio KOIKO 30,88 -29,12 5 5,00 5
                   
Luokka: Möllit   Säkäryhmä: Pikkumaksi     Ihanneaika:  60 sekuntia
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet
1. Fanny karjalankarhukoira Tiia Posio KOIKO 25,10 -34,90 0 -34,90 8
                   
Luokka: Möllit   Säkäryhmä: Maksi       Ihanneaika:  60 sekuntia
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet
1. Kerttu x-rotuinen Paula Korpela KOIKO 30,16 -29,84 15 15,00 5

 

KISAAVAT Tuomari: Sari Kumpuniemi              
Luokka: Kisaavat   Säkäryhmä: Mini       Ihanneaika: 70 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikatasoitus Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet
1. Piika (1. lk) parsonrussellinterrieri Anne-Mari Määttä KOIKO 47,72 0 -22,28 15 15 5
                     
Luokka: Kisaavat   Säkäryhmä: Medi       Ihanneaika: 70 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikatasoitus Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet
1. Loki (1. lk) keskikokoinen villakoira Marita Heikkala KOIKO 54,4 0 -15,6 5 5 5
                     
KISAAVAT Tuomari: Sari Kumpuniemi              
Luokka: Kisaavat   Säkäryhmä: Pikkumaksi     Ihanneaika: 70 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikatasoitus Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet
1. Cindy (3. lk) x-rotuinen Tiia Posio KOIKO 55,41 4 -10,59 5 5 5
  Cindy (3. lk) x-rotuinen Tiia Posio (2. rata) KOIKO 52,69 4 -13,31 0 -13,31 -
                     
KISAAVAT Tuomari: Sari Kumpuniemi              
Luokka: Kisaavat   Säkäryhmä: Maksi       Ihanneaika: 70 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikatasoitus Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet
1. Jytky belgianpaimenkoira tervueren Kaisa Jauhiainen KOIKO - 4 hyl hyl hyl -

 

AGILITYN KUUSAMO CUP 2018 TULOKSET (1 osakilpailun jälkeen)    
Vauhtirata, kaikki Ohjaaja Seura Pisteet
1. Pele shetlanninlammaskoira Kaisa Jauhiainen KOIKO 8
2. Oho keskikokoinen villakoira Anne-Mari Määttä KOIKO 4
3. Nyytti parsonrusselllinterrieri Sofi Korva ** KOIKO 3
4. Pinna espanjanvesikoira Tessa Kokkonen KOIKO 2
5. Toma labradorinnoutaja Tiia Posio KOIKO 1
           
Möllit, minit Ohjaaja Seura Pisteet
1. Rio kääpiövillakoira Raija Heikkala KOIKO 5
2. Konna kääpiösnautseri Katja Alatalo KOIKO 4
           
Möllit, medit Ohjaaja Seura Pisteet
1. Rita keskikokoinen villakoira Sari Kallio KOIKO 5
           
Möllit, pikkumaksit Ohjaaja Seura Pisteet
1. Fanny karjalankarhukoira Tiia Posio KOIKO 8
           
Möllit, maksit Ohjaaja Seura Pisteet
1. Kerttu x-rotuinen Paula Korpela KOIKO 5
           
Kisaavat, minit  Ohjaaja Seura Pisteet
1. Piika (1. lk) parsonrussellinterrieri Anne-Mari Määttä KOIKO 5
           
Kisaavat, medit Ohjaaja Seura Pisteet
1. Loki (1. lk) keskikokoinen villakoira Marita Heikkala KOIKO 5
           
Kisaavat, pikkumaksit Ohjaaja Seura Pisteet
1. Cindy (3. lk) x-rotuinen Tiia Posio KOIKO 5


Kuusamo Cup 2017 lopulliset pisteet

Vauhtirata

1. Unna Anttila ja lapinporokoira Pihka 9p.
2. Sofi Korva ja parsonrussellinterrieri Nyytti 8p.
2. Minna Haataja ja kultainennoutaja Onni 8p.
2. Oula Anttila ja australianpaimenkoira Halla 8p.
5. Paula Korpela ja x-rotuinen Kerttu 3p.

 

Möllit

 

Minit
1. Raija Heikkala ja kääpiövillakoira Rio 9p.
2. Saija Hyrkäs ja borderterrieri Rinna 4p.

 

Medit
1. Riikka Juntunen ja polski owzcarek nizinny Saaga 9p. 

 

Maxit
1. Riitta Törmänen ja saksanpaimenkoira Vilma 18p.
2. Minna Haataja ja vehnäterrieri Keiko 13p.

 

Kisaavat

 

Minit
1. Katja Kelloniemi ja walesinterrieri Esme 24p.

 

Maxit
1. Mari Anttila/Sari Kumpuniemi ja lapinporokoira Pihka 23p.
2. Tiia Posio ja x-rotuinen Cindy 18p. 
3. Heidi Parkkisenniemi ja australiankelpie Tykky 12p.
4. Heidi Parkkisenniemi ja kroatianpaimenkoira Reetu 8p.

 

 

Onnittelut menestyneille!

 


 

Cupin lopulliset sijoitukset ratkeavat virallisiin kisoihin Rukan Roihuralleihin 8.-10.9.2017 osallistuneiden koirakoiden tulosten perusteella. Tulokset on koottu jo alle, kunkin koirakon paras rata on merkitty punaisella. Cupin lopullisia tuloksia saatte vielä odottaa hetken!

RUKAN ROIHURALLIT 2017                          
Kuusamo Agility Cupiin osallistuneet koirakot, joilla tulos kyseisiltä radoilta.                  
Rata Luokka Kokoluokka Sija Nro Rotu Koira Ohjaaja Edustusseura Aika Nopeus AV RV Tulos Pistelasku Pisteet Huomioi
A 3 mini 1 54 walter Esme Katja Kelloniemi HAU 44,88 4,32 -12,1 5 5 5*2=10 10  
A 3 maksi 3 112 x-rotu Cindy Tiia Posio KOIKO 55,73 3,48 -1,27 5 5 5*2=10 10  
B 1 maksi 6 17 auskel Tykky Heidi Parkkisenniemi KOIKO 46,63 3,32 -6,37 15 15 5*2=10 10  
C 1 maksi 4 17 auskel Tykky Heidi Parkkisenniemi KOIKO 38,53 3,3 -3,47 10 10 5*2=10 10  
C 1 maksi 6 20 vehter Keiko Minna Haataja KOIKO 53,94 2,35 11,9 10 21,9 4*2=8 8 Mölli
C 3 mini 3 54 walter Esme Katja Kelloniemi HAU 41,35 4,26 -7,65 0 -7,65 (5+3)*2=16 16  
E 3 mini 5 54 walter Esme Katja Kelloniemi HAU 38,13 3,99 -4,87 0 -4,87 (5+3)*2=16 16  
E 3 maksi 18 112 x-rotu Cindy Tiia Posio KOIKO 52,94 3,17 5,94 0 5,94 5*2=10 10  
D 3 mini 3 54 walter Esme Katja Kelloniemi HAU 43,63 3,53 -5,37 0 -1,37 (5+3)*2=16 16 Tasoitus +4
D 1 maksi 5   lappor Pihka Sari Kumpuniemi KOIKO 53,26 2,89 4,25 5 9,25 5*2=10 10  
D 3 maksi 7 112 x-rotu Cindy Tiia Posio KOIKO 56,25 2,74 7,25 10 21,3 3*2=6 6 Tasoitus +4
D 1 maksi 8 17 auskel Tykky Heidi Parkkisenniemi KOIKO 57,9 2,66 8,9 10 18,9 4*2=8 8  
1.-3. osakisaan osallistuneet koirakot ovat mukana cupissa myös Rukan Roihuralleissa, mölliluokassa aiemmin kesällä kisanneet saavat pisteet virallisista kisoista mölliluokan cupiin. Kaikki Rukan Roihurallissa kisaavat saavat parhaasta kisaradastaan tuplapisteet (nollaradan +3 pistettä ja joukkueradalla 2.-3. lk aikatasoitus käytössä normaalisti), järjestys lasketaan kisaan osallistuvien cuppilaisten kesken (paras cuppilainen per startti = 1. sija virallisesta kisasijoituksesta riippumatta).
Joukkueradoilla otetaan aikatasoitus käyttöön, sillä kaikki ovat juosseet saman radan. Eli aikatasoitukset huomioiden eniten pisteitä saa kunkin kokoluokan koikolaisten 1. on koira, jolla on nopein aika ja vähiten virheitä. Jos mukana on useampi 0-tulos, aika ratkaisee jne., jotta koirat saadaan paremmuusjärjestykseen.

 

AGILITYN KUUSAMO CUP 2017 TULOKSET (3. osakilpailun jälkeen)    
Vauhtirata, kaikki Ohjaaja Seura Pisteet
  Nyytti parsonrussellinterrieri Sofi Korva ** KOIKO 8
  Pihka lapinporokoira Unna Anttila ** KOIKO 9
  Halla australianpaimenkoira Oula Anttila KOIKO 8
  Onni kultainen noutaja Minna Haataja KOIKO 8
  Kerttu x-rotuinen Paula Korpela KOIKO 3
           
Möllit, minit Ohjaaja Seura Pisteet
1. Rio kääpiövillakoira Raija Heikkala KOIKO 9
2. Rinna borderterrieri Saila Hyrkäs KAS 4
           
Möllit, medit Ohjaaja Seura Pisteet
1. Saaga polski owzcarek nizinny Riikka Juntunen KOIKO 9
           
           
           
           
Möllit, maxit Ohjaaja Seura Pisteet
1. Vilma saksanpaimenkoira Riitta Törmänen KOIKO 18
 2.  Keiko  vehnäterrieri  Minna Haataja
 KOIKO  9
           
           
Kisaavat, minit  Ohjaaja Seura Pisteet
- Esme walesinterrieri Katja Kelloniemi KOIKO 8
           
Kisaavat, medit Ohjaaja Seura Pisteet
-          
           
Kisaavat, maxit  Ohjaaja Seura Pisteet
1. Pihka lapinporokoira Mari Anttila KOIKO 15
2. Reetu kroatianpaimenkoira Heidi Parkkisenniemi KOIKO 8
2. Cindy x-rotuinen Tiia Posio KOIKO 8
4. Tykky australiankelpie Heidi Parkkisenniemi KOIKO 6
           

 

Agilityn epäviralliset kilpailut, Kuusamo Cup 2017, 3. osakilpailu 15.8.2017            
*) Kyseinen koirakko osallistuu vaativamman luokan cup-kisaan, ei palkita alemmassa luokassa.         
**) Kesällä 2017 vauhtiradan cupiin on laskettu mukaan myös lapsiryhmän osallistujat koiran taitotasosta riippumatta.    
                     
VAUHTIRATA Tuomari: Jenni Runnakko                
Luokka: Vauhtirata Säkäryhmä: Kaikki       Ihanneaika:  20 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet  
1. Halla australianpaimenkoira Oula Anttila** KOIKO 7,72 -12,28 0 -12,28 8  
2. Onni kultainen noutaja Minna Haataja KOIKO 11,80 -8,2 5 5 4  
* Rinna borderterrieri Saila Hyrkäs KAS 5,07 -14,93 0 -14,93 --  
* Rio kääpiövillakoira Raija Heikkala KOIKO 6,56 -13,44 0 -13,44 --  
* Hetta dalmatiankoira Katja Sippola KOIKO     HYL HYL --  
                     
MÖLLIT Tuomari: Jenni Runnakko                
Luokka: Möllit   Säkäryhmä: Mini       Ihanneaika:  35 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet  
1. Rio kääpiövillakoira Raija Heikkala KOIKO 13,78 -21,22 5 5 5  
2. Rinna borderterrieri Saila Hyrkäs KAS 14,47 -20,53 15 15 4  
* Aava labradorinnoutaja Katja Sippola KOIKO 17,31 -17,69 5 5 --  
                     
Luokka: Möllit   Säkäryhmä: Medi       Ihanneaika:  35 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet  
1. Onni kultainen noutaja Minna Haataja KOIKO 35,34 0,34 35 35,34 --  
* Loki keskikokoinen villakoira Raija Heikkala KOIKO 13,78 -21,22 5 5 --  
                     
Luokka: Möllit   Säkäryhmä: Maksi       Ihanneaika:  35 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet  
1. Vilma saksanpaimenkoira Riitta Törmänen KOIKO 15,25 -19,75 5 5 5  
2. Pihka lapinporokoira Unna Anttila KOIKO 16,38 -18,62 5 5 --  
3. Keiko vehnäterrieri Minna Haataja KOIKO 17,44 -17,56 10 10 4  
-- Onni keeshond Jenni Tolonen KOIKO 10,25 -24,75 5 5 --  
                     
KISAAVAT Tuomari: Jenni Runnakko                
Luokka: Kisaavat   Säkäryhmä: Mini       Ihanneaika: 60 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikatasoitus Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet
1. Esme walesinterrieri Katja Kelloniemi KOIKO 26,44 2 -31,56 0 -31,56 8
-- Esme walesinterrieri Katja Kelloniemi KOIKO 24 2 -34 0 -34 --
                     
KISAAVAT Tuomari: Jenni Runnakko                
Luokka: Kisaavat   Säkäryhmä: Maksi       Ihanneaika: 60 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikatasoitus Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet
1. Pihka lapinporokoira Mari Anttila KOIKO 33 0 -27 0 -27,00 8
2. Reetu kroatianpaimenkoira Heidi Parkkisenniemi KOIKO 28,37 0 -31,63 10 10 4
3. Keiko vehnäterrieri Minna Haataja KOIKO 41,32 0 -18,68 15 15 --
4. Tykky australiankelpie Heidi Parkkisenniemi KOIKO 22,19 0 -37,81 20 20 3
-- Onni keeshond Jenni Tolonen KOIKO   0 -60 HYL HYL --

 

Agilityn epäviralliset kilpailut, Kuusamo Cup 2017, 2. osakilpailu 11.7.2017            
*) Kyseinen koirakko osallistuu vaativamman luokan cup-kisaan, ei palkita alemmassa luokassa.         
**) Kesällä 2017 vauhtiradan cupiin on laskettu mukaan myös lapsiryhmän osallistujat koiran taitotasosta riippumatta.    
                     
VAUHTIRATA Tuomari: Jenni Runnakko                
Luokka: Vauhtirata Säkäryhmä: Kaikki       Ihanneaika:  17 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet  
1. Pihka lapinporokoira Unna Anttila ** KOIKO 13,18 -3,82 5 5,00 5  
2. Onni kultainen noutaja Minna Haataja KOIKO 14,88 -2,12 5 5,00 4  
3. Vilma saksanpaimenkoira Riitta Törmänen KOIKO 15,56 -1,44 10 10 3  
* Saaga polski owzcarek nizinny Riikka Juntunen KOIKO 6,87 -10,13 0 -10,13 -  
* Fanny karjalankarhukoira Tiia Posio KOIKO 10,75 -6,25 0 -6,25 -  
                     
MÖLLIT Tuomari: Jenni Runnakko                
Luokka: Möllit   Säkäryhmä: Medi       Ihanneaika:  45 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet  
1. Keiko venhäterrieri Minna Haataja KOIKO 37,03 -7,97 5 5 5  
2. Saaga polski owzcarek nizinny Riikka Juntunen KOIKO 38,44 -6,56 15 15 4  
                     
                     
Luokka: Möllit   Säkäryhmä: Maksi       Ihanneaika:  45 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet  
1. Vilma saksanpaimenkoira Riitta Törmänen KOIKO 23,60 -21,40 0 -21,40 8  
2. Pihka lapinporokoira Unna Anttila KOIKO 59,06 14,06 15 29,06 -  
                     
KISAAVAT Tuomari: Jenni Runnakko                
Luokka: Kisaavat   Säkäryhmä: Medi     Ihanneaika: 55 sekuntia    
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet  
- Keiko venhäterrieri Minna Haataja KOIKO     HYL HYL    
                     
KISAAVAT Tuomari: Jenni Runnakko                
Luokka: Kisaavat   Säkäryhmä: Maksi       Ihanneaika: 55 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikatasoitus Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet
1. Cindy x-rotu Tiia Posio KOIKO 49,91 2 -3,09 0 -3,09 8
2. Reetu kroatianpaimenkoira Heidi Parkkisenniemi KOIKO 50,5 0 -4,50 10 10 4
3. Tykky australiankelpie Heidi Parkkisenniemi KOIKO 50,38 0 -4,62 15 15 3
4. Pihka lapinporokoira Mari Anttila KOIKO 56,94 0 1,94 20 21,94 2

 

Agilityn epäviralliset kilpailut, Kuusamo Cup 2017, 1. osakilpailu 19.6.2017            
*) Kyseinen koirakko osallistuu vaativamman luokan cup-kisaan, ei palkita alemmassa luokassa.         
**) Kesällä 2017 vauhtiradan cupiin on laskettu mukaan myös lapsiryhmän osallistujat koiran taitotasosta riippumatta.    
                     
VAUHTIRATA Tuomari: Sari Kumpuniemi              
Luokka: Vauhtirata Säkäryhmä: Kaikki       Ihanneaika:  25 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet  
1. Nyytti parsonrussellinterrieri Sofi Korva ** KOIKO 5,13 -19,87 0 -19,87 8  
2. Pihka lapinporokoira Unna Anttila ** KOIKO 14,31 -10,69 5 5,00 4  
3. Kerttu x-rotuinen Paula Korpela KOIKO 84,97 59,97 25 84,97 3  
* Vilma saksanpaimenkoira Riitta Törmänen KOIKO 6,50 -18,5 0 -18,5 -  
* Saaga polski owzcarek nizinny Riikka Juntunen KOIKO 12,28 -12,72 5 5,00 -  
* Rio kääpiövillakoira Raija Heikkala KOIKO 23,81 -1,19 20 20,00 -  
                     
MÖLLIT Tuomari: Sari Kumpuniemi              
Luokka: Möllit   Säkäryhmä: Mini       Ihanneaika:  25 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet  
1. Nyytti parsonrussellinterrieri Sofi Korva KOIKO 10,80 -14,20 0 -14,20 -  
2. Saaga polski owzcarek nizinny Riikka Juntunen KOIKO 12,31 -12,69 0 -12,69 5  
3. Rio kääpiövillakoira Raija Heikkala KOIKO 10,75 -14,25 5 5,00 4  
                     
Luokka: Möllit   Säkäryhmä: Maksi       Ihanneaika:  25 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet  
1. Pihka lapinporokoira Unna Anttila KOIKO 13,75 -11,25 0 -11,25 -  
2. Vilma saksanpaimenkoira Riitta Törmänen KOIKO 10,28 -14,72 5 -14,72 5  
                     
KISAAVAT Tuomari: Sari Kumpuniemi              
Luokka: Kisaavat   Säkäryhmä: Medi     Ihanneaika: 50 sekuntia    
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet  
- Loki keskikokoinen villakoira Marita Heikkala KOIKO     HYL HYL -  
                     
KISAAVAT Tuomari: Sari Kumpuniemi              
Luokka: Kisaavat   Säkäryhmä: Maksi       Ihanneaika: 50 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikatasoitus Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet
1. Pihka lapinporokoira Mari Anttila KOIKO 40,84 0 -9,16 5 5 5
- Tykky australiankelpie Heidi Parkkisenniemi KOIKO       HYL HYL -
- Reetu kroatianpaimenkoira Heidi Parkkisenniemi KOIKO       HYL HYL -

KUUSAMO CUP 2016, TULOKSET 
Tulokset on laskettu 3 epävirallisen kisan sekä Rukan Roihurallien (virallinen kisa) perusteella. Ks. agility cupin säännöt

Vauhtirata, kaikki Ohjaaja Seura Pisteet
1. Rio keskikokoinen villakoira Raija Heikkala KOIKO 5
1. Ice bordercollie Kati Immonen KKK 5
2. Lumi alaskanhusky Mari Anttila KOIKO 4
           
Möllit, minit Ohjaaja Seura Pisteet
1. Piika parsonrussellinterrieri Anne-Mari Määttä KOIKO 13
           
Möllit, medit Ohjaaja Seura Pisteet
1. Sutki mittelspitz Tytti Mustonen KOIKO 9
2. Onni keeshond Jenni Tolonen KOIKO 8
           
Möllit, maxit Ohjaaja Seura Pisteet
1. Fanny karjalankarhukoira Tiia Posio KOIKO 9
2. Pihka lapinporokoira Mari Anttila KOIKO 8
3. Nero isovillakoira Annika Käkelä KOIKO 4
           
Kisaavat, minit  Ohjaaja Seura Pisteet
-          
           
Kisaavat, medit  Ohjaaja Seura Pisteet
1. Loki keskikokoinen villakoira Marita Heikkala KOIKO 8
1. Kiippa parsonrussellinterrieri Aino Mansikka KOIKO 8
           
Kisaavat, maxit  Ohjaaja Seura Pisteet
1. Cindy x-rotuinen Tiia Posio KOIKO 12
2. Reetu kroatianpaimenkoira Heidi Parkkisenniemi KOIKO 10
3. Di bordercollie Kati Immonen KKK 5
3. Kuti kroatianpaimenkoira Tuula Kuntonen KOIKO 5

5.

Jytky belpai tervueren Kaisa Jauhiainen KOIKO 4

 

Agilityn epäviralliset kilpailut, Kuusamo Cup 2016, 3. osakilpailu 16.8.2016            
*) Kyseinen koirakko osallistuu vaativamman luokan cup-kisaan, ei palkita alemmassa luokassa.         
                     
VAUHTIRATA Tuomari: Sari Kumpuniemi              
Luokka: Vauhtirata Säkäryhmä: Kaikki       Ihanneaika:  20 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet  
1. Rio kääpiövillakoira Raija Heikkala KOIKO 11,56 -8,44 10 10 5  
* Jeppe parsonrussellinterrieri Anne-Mari Määttä KOIKO 6,88 -13,12 0 -13,12 -  
* Piika parsonrussellinterrieri Anne-Mari Määttä KOIKO 6,62 -13,38 0 -13,38 -  
                     
MÖLLIT Tuomari: Sari Kumpuniemi              
Luokka: Möllit   Säkäryhmä: Mini       Ihanneaika:  30 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet  
1. Piika parsonrussellinterrieri Anne-Mari Määttä KOIKO 14,72 -15,28 0 -15,28 8  
2.  Rio kääpiövillakoira Raija Heikkala KOIKO 76,6 46,60 0 46,6 -  
* Jeppe parsonrussellinterrieri Anne-Mari Määttä KOIKO 13,93 -16,07 0 -16,07 -  
                     
MÖLLIT Tuomari: Sari Kumpuniemi              
Luokka: Möllit   Säkäryhmä: Medi       Ihanneaika:  30 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet  
1. Sutki mittelspitz Tytti Mustonen KOIKO 26,68 -3,32 10 10 5  
        KOIKO   -30,00   -30    
                     
KISAAVAT Tuomari: Sari Kumpuniemi              
Luokka: Kisaavat   Säkäryhmä: Mini       Ihanneaika: 50 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikatasoitus Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet
  Nyytti parsonrussellinterrieri Anne-Mari Määttä KOIKO       hyl hyl -
  Jeppe parsonrussellinterrieri Anne-Mari Määttä KOIKO       hyl hyl -
  Piika parsonrussellinterrieri Anne-Mari Määttä KOIKO       hyl hyl -
                     
KISAAVAT Tuomari: Sari Kumpuniemi              
Luokka: Kisaavat   Säkäryhmä: Medi       Ihanneaika: 50 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura   Aikatasoitus Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet
1. Loki keskikokoinen villakoira Marita Heikkala KOIKO 44,44 0 -5,56 0 -5,56 8

 

Agilityn epäviralliset kilpailut, Kuusamo Cup 2016, 2. osakilpailu 12.7.2016            
*) Kyseinen koirakko osallistuu vaativamman luokan cup-kisaan, ei palkita alemmassa luokassa.         
                     
VAUHTIRATA Tuomari: Anne-Mari Määttä              
Luokka: Vauhtirata Säkäryhmä: Kaikki       Ihanneaika:  40 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet  
1. Ice bordercollie Kati Immonen KKK 15,28 -24,72 10 10 5  
2. Lumi alaskanhusky Mari Anttila KOIKO 18,35 -21,65 10 10 4  
* Nero isovillakoira Annika Käkelä KOIKO 12,60 -27,40 0 -27,40 -  
* Fanny karjalankarhukoira Tiia Posio KOIKO 17,72 -22,28 0 -22,28 -  
* Kiippa parsonrussellinterrieri Aino Mansikka KOIKO 19,44 -20,56 10 10 -  
  Rio kääpiövillakoira Raija Heikkala KOIKO 51,03 11,03 HYL HYL -  
                     
MÖLLIT Tuomari: Anne-Mari Määttä              
Luokka: Möllit   Säkäryhmä: Medi       Ihanneaika:  60 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet  
* Kiippa parsonrussellinterrieri Aino Mansikka KOIKO 35,15 -24,85 15 15 -  
* Pate australiankelpie Mari Anttila KOIKO 24,28 -35,72 5 -30,72 -  
                     
MÖLLIT Tuomari: Anne-Mari Määttä              
Luokka: Möllit   Säkäryhmä: Maksi       Ihanneaika:  46 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet  
1. Fanny karjalankarhukoira Tiia Posio KOIKO 37,00 -23,00 5 5 5  
2. Nero isovillakoira Annika Käkelä KOIKO 33,8 -26,20 10 10 4  
* Cindy x-rotuinen Tiia Posio KOIKO 31,4 -28,60 0 -28,6 -  
* Reetu kroatianpaimenkoira Antti Untila KOIKO 29,94 -30,06 15 15 -  
                     
KISAAVAT Tuomari: Anne-Mari Määttä              
Luokka: Kisaavat   Säkäryhmä: Medi       Ihanneaika: 60 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikatasoitus Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet
1. Kiippa parsonrussellinterrieri Aino Mansikka KOIKO 33,08 4 -22,92 0 -22,92 5
* Pate australiankelpie Mari Anttila KOIKO 24,15 0 -35,85 10 10 -
  Zorro espanjanvesikoira Tessa Kokkonen KOIKO 28,92 4 -27,08 HYL HYL -
                     
KISAAVAT Tuomari: Anne-Mari Määttä              
Luokka: Kisaavat   Säkäryhmä: Maksi       Ihanneaika: 60 sekuntia  
Sij. Koira Koiran rotu Ohjaajan nimi Seura Aika Aikatasoitus Aikavirhe Ratavirheet Tulos Cup-pisteet
1. Di bordercollie Kati Immonen KKK 25,78 4 -30,22 5 5 5
2. Jytky belpai tervueren Kaisa Jauhiainen KOIKO 34,2 4 -21,8 5 5 4
3. Cindy x-rotuinen Tiia Posio KOIKO 50,38 0 -9,62 10 10</span